Kas ve Tendon Egzersizi

yijinjing

Kas ve Tendon Egzersizi, Zen Budizm’in kurucusu Bodhidharma tarafından yaratılmış olan efsanevi bir çalışmadır. Günümüzde aynı isimle bilinen pek çok farklı çalışma bulunmakla birlikte, özgün çalışma Da Mo Pai ya da Bodhidharma Okulu olarak bilinen ve kökleri ustadan ustaya, Bodhidharma’ya kadar ulaşan okulun beden eğitiminin ilk aşama öğretisidir.

Nirvana’ya ulaşmış bir bilge olan Bodhidharma bu çalışmayı, rahiplerin beden ve akıl sağlıklarını mükemmelleştirmeleri için geliştirmiştir. Bedeni mükemmel sağlık ve enerji durumuna ulaştırmak için Çin tarihi boyunca geliştirilmiş en etkili birkaç egzersizden bir tanesi olan Kas ve Tendon Egzersizi aynı zamanda, ruhsal yolda ilerlerken yapılan hataların sonucunda bedende ve zihinde oluşan sorun- ları da temizleme becerisiyle ünlüdür.

Uygulaması 20 dakika kadar süren, kasların ve tendonların kullanımını gerektiren son derece zevkli ve dinamik bir çalışmadır.

Çalışma ilk 100 günde maksimum etkilerini göstermesine karşın genellikle eğitimler sırasında sık sık ilginç iyileşmelerle karşılaşılmaktadır. Çalışma, Lungmen Pai’nin (Ejderha KapısıEkolü) günümüzdeki büyük ustası Wang Liping tarafından, bedeni zehirlerden arındırmayı başaran tek egzersiz olarak bilinmektedir. Yi Jin Jing çalışan öğrencilerin ortak gözlemi günlük enerjilerinin sürekli olarak artması ve bedenlerindeki sağlık sorunlarının kısa bir sürede gözle görülür şekilde iyileşmeye başlamasıdır.

Yazar Hakkında

Cem Şen

1968 yılında doğdu. 1981 yılında savaş sanatları eğitimi almaya başladı. 1987 yılında Zen Budizm’in Türkiye’deki temsilcisi olan İlhan Güngören ile tanıştı ve 1987-1990 yılları arasında Güngören’in asistanlığını yaptı. Bir yandan Güngören’i Zen çalışmalarında ve Tai Chi Ch’uan derslerinde destekleyen Cem Şen aynı zamanda Namık Ekin, Mustafa Aygün gibi eğitmenlerle savaş sanatları eğitimini sürdürdü. 1990 yılında ilk çeviri eseri yayınlandı. Aynı yıl çalışmalarını tümüyle Taocu çalışmalara yönlendirdi. Sırasıyla Mantak Chia, Master Wang, Master Wu, Eric Steven Yudelove gibi ustalardan eğitim alan Cem Şen aynı zamanda bu ustalardan farklı Taocu sistemleri öğretme yetkisi de aldı. Halen ustalar ile çalışmalarını ve dünyanın farklı yerlerinde bulunan yaşayan büyük bilgelerle iletişimini ve arayışlarını sürdürmektedir. 1991 yılında Dharma Yayınları’nı ve ardından 2003 yılında bu yayınevinden ayrılarak Klan Yayınları’nı kurmuş olan Cem Şen’in içlerinde “Enerjinin Dansı: T’ai Chi Ch’uan” ve “Dolmuşa Binme ve Dolmuştan İnme Sanatında Zen” adlı kitaplarının da bulunduğu 8 kitabı ve yaklaşık 40’a yakın çeviri eseri bulunmaktadır.

4 Comments

 1. Merhaba, yeni açılacak 1. Aşama eğitimine katılmak istiyorum. Eğitim açıldığında bilgilendirirseniz çok sevinirim.

  Sevgiler

 2. Merhaba, yeni açılacak eğitiminize mümkünse katılmak istiyorum.

  Teşekkürler,

  Şebnem Özilhan

 3. Merhaba, 1. Aşama eğitimine katılmak istiyorum.
  Eğitim açıldığında bilgilendirirseniz memnun olurum .
  Sevgiler

Bir Cevap Yazın