Kalp Yolu

KalpYolu

Budha, ızdırabın kaçınılmaz olduğu gerçeğini fark edip de tüm insanlık için bu acıyı sonlandırmak üzere bir yeryüzü cenneti olarak yaşadığı hayatı bırakıp yola çıktığında izlediği tek rehber kalbiydi.

Yolculuğu, “bilinmez”e doğru olan bir yolculuktuolarak adlandırılan ve kendi gerçek doğasına, oradan da Hakikat’e doğru macera dolu bir yolculuğa çıkan sıradışı bir insanın göstergesidir. İçeride yanan ateş olmadan bu yolda olmak olanaksızdır.

Hangi yöntemin onu aydınlanmaya ulaştıracağını bilmiyordu; dünyada böyle bir yöntemin varolup varolmadığını da bilmiyordu. Yalnızca kalbinde kesin bir kararlılık ve tüm varlıklar için duyduğu şefkatle bilinmeze adımını attı. Son nefesini verirken tüm insan- lığa tek bir tavsiyesi vardı: “Kendi kendinize ışık olun; kendi dışınızda bir ışık aramayın!”

Kalbin Yolu, kendi içimizdeki ışığı izlemektir. Bu aşama ile birlikte Cem Şen eğitimlerinde artık öğrenci öğretmen, öğretmen ise öğrenci olmaktadır.

 

Yazar Hakkında

Cem Şen

1968 yılında doğdu. 1981 yılında savaş sanatları eğitimi almaya başladı. 1987 yılında Zen Budizm’in Türkiye’deki temsilcisi olan İlhan Güngören ile tanıştı ve 1987-1990 yılları arasında Güngören’in asistanlığını yaptı. Bir yandan Güngören’i Zen çalışmalarında ve Tai Chi Ch’uan derslerinde destekleyen Cem Şen aynı zamanda Namık Ekin, Mustafa Aygün gibi eğitmenlerle savaş sanatları eğitimini sürdürdü. 1990 yılında ilk çeviri eseri yayınlandı. Aynı yıl çalışmalarını tümüyle Taocu çalışmalara yönlendirdi. Sırasıyla Mantak Chia, Master Wang, Master Wu, Eric Steven Yudelove gibi ustalardan eğitim alan Cem Şen aynı zamanda bu ustalardan farklı Taocu sistemleri öğretme yetkisi de aldı. Halen ustalar ile çalışmalarını ve dünyanın farklı yerlerinde bulunan yaşayan büyük bilgelerle iletişimini ve arayışlarını sürdürmektedir. 1991 yılında Dharma Yayınları’nı ve ardından 2003 yılında bu yayınevinden ayrılarak Klan Yayınları’nı kurmuş olan Cem Şen’in içlerinde “Enerjinin Dansı: T’ai Chi Ch’uan” ve “Dolmuşa Binme ve Dolmuştan İnme Sanatında Zen” adlı kitaplarının da bulunduğu 8 kitabı ve yaklaşık 40’a yakın çeviri eseri bulunmaktadır.